Gimnazjum nr 7 na Festiwalu Techniki

XI Festiwal Nauki - Politechnika Koszalińska

W dniu 22 września  2011r. uczniowie  Gimnazjum nr 7  w Koszalinie z klas 2c, 2b i 2e,  pod opieką nauczyciela informatyki pana Parysa Trojana, uczestniczyli  w XI Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki organizowanym przez  Politechnikę Koszalińską.

Celem wycieczki  było przedstawienie wpływu własnej postawy i  inicjatywy na tworzenie pozytywnych relacji z otaczającym nas światem.  Różnego rodzaju pokazy i prezentacje wprowadzały uczniów w świat nauki i techniki. Ponieważ miały one formę wspólnej zabawy  zachęcały tym  samym do  poszerzania wiedzy w dalszych etapach rozwoju.   To dzięki zabawie młodzież najchętniej uczy się o przestrzeni wokół niej – rządzących nią  praw i zasad, poznaje smak rywalizacji, radość zwycięstwa i pierwszą gorycz porażki.  Uczniowie naszego gimnazjum mieli również możliwość wysłuchania wykładów popularno-naukowych  na tematy:

• paradoksów w matematyce,
  • elektroniki i informatyki w lotnictwie,
  • światłowodach w technologii transmisji danych.
  • astronomia i astrofotografia-model układu słonecznego

Atrakcji dopełniały pokazy  urządzeń i prezentacje wykonane przez studentów różnych wydziałów Politechniki Koszalińskiej. Ekspozycje cieszyły się największym zainteresowaniem wśród zwiedzających. M.in. można było zobaczyć:

• Fizykę w niskiej temperaturze – pokaz z użyciem ciekłego azotu
  • Pokaz robota humanoidalnego
  • Pokaz ekranu dotykowego opartego na panelu LCD
  • Świat pod mikroskopem. Organizmy występujące w naszych wodach

• Rola zapachu i smaku w żywności. Ocena sensoryczna produktów żywnościowych
  • Prezentację sieciowego punktu dystrybucji strumienia danych komputerowych.
  • Jak samodzielnie wykonać i przetestować odcinek kabla sieciowego?
  • Kamerę na podczerwień
  • Prezentację studia telewizji naukowej HD – PLATON. Pokaz elementów instalacji światłowodowej

Dzień na Politechnice upłynął w ciekawej i wesołej atmosferze, a podpatrzone prezentacje i urządzenia wzbudziły chęć zgłębiania nauki w celu poszukiwania rozwiązań, które mogłyby ułatwić nasze życie.

Parys Trojan