Lekcja 19: Ochrona przed wirusami komputerowymi.

  1. pojęcie wirus komputerowy, program antywirusowy;
  2. w jaki sposób uchronić komputer przed wirusami;
  3. w jakim celu należy stosować odpowiednie zabezpieczenia i aktualizacje;
  4. na czym polega działanie programów antywirusowych.
  5. do czego służy zapora systemu Windows i jakie spełnia zadania;
  6. dlaczego należy włączać funkcję automatycznych aktualizacji;
  7. dlaczego wykonuje się kopię zapasową plików i ustawień;
  8. na czym polega przywracanie plików z kopii zapasowej.

Zagrożenia internetu

Współczesny człowiek nie wyobraża już sobie świata bez Internetu ze względu na korzyści, jakie niesie korzystanie z globalnej sieci. Ale Internet to także zagrożenia i właśnie o nich opowiada niniejszy dokument.

O sytuacjach, w których z pozoru zwykła wiadomość przesłana e-mailem w momencie otwarcia jej przez adresata aktywizuje wirusa, który sieje spustoszenie w komputerze odbiorcy, na przykład umożliwiając logowanie się na jego koncie bankowym, na którym od tego momentu dokonywane są przez komputerowego włamywacza wszelkie możliwe operacje bankowe bez wiedzy właściciela; skutki takich działań są dramatyczne; to wirusy aktywizujące – oczywiście bez wiedzy posiadacza komputera – kamerki internetowe, które od tej chwili non stop przesyłają do sieci obraz rejestrowany przez nie w pomieszczeniu, w którym przebywa niczego nieświadomy właściciel komputera, a którego osobiste, nieraz bardzo intymne, zdjęcia czy filmiki z jego udziałem idą w świat. Nie tylko zatem ważne światowe instytucje czy to rządowe, wojskowe czy finansowe są ofiarami hackerów, ale coraz częściej zwykli, nieświadomi zagrożenia użytkownicy Internetu.