Zaproszenie na Ferie

W imieniu trenerów z Klubu Sportowego Futbolu Amerykańskiego w Koszalinie, zapraszamy uczniów (chłopców i dziewczęta) naszej szkoły na zajęcia

„Futbolu amerykańskiego / American football”.

Zajęcia we wtorki i czwartki tj.:18 i 20 lutego  oraz 25 i 27 lutego o  godz. 17.30 – 19.30

w sali sportowej Gimnazjum nr 7.

Zasady gry

Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej.

Piłkę można przemieszczać wykopując, niosąc, rzucając lub przekazując ją z rąk do rąk między zawodnikami.

W wielu krajach Europy i Azji obowiązują te same zasady gry w football.

Główną zasadą jest rzucanie piłki ręką.

Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład przez przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line), rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią – czyli w polu punktowym (end zone) – lub przez kop na bramkę przeciwnika (field goal).

Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów w momencie, gdy upływa czas meczu i kończy się ostatnia akcja. W razie remisu w czasie regulaminowym stosuje się dogrywki z zasadą „nagłej śmierci” – odpowiednik „złotego gola” w piłce nożnej.

Niekiedy mecz może zakończyć się remisem, jeśli dogrywka nie wyłoni zwycięzcy.

Stanach Zjednoczonych i Kanadzie sport ten nazywany jest po prostu futbolem (football). Poza tymi krajami dyscyplina określana jest niemal zawsze jako futbol amerykański dla odróżnienia od innych gier piłkarskich – szczególnie piłki nożnej (piłka nożna natomiast przez Amerykanów nazywana jest soccer).

W krajach anglojęzycznych futbol amerykański niekiedy określa się jako „futbol rusztowy” (od ang. gridiron, ruszt) z racji podobieństwa boiska do kratki rusztu. (wg. Wikipedii).