Zagrożenia internetu

Współczesny człowiek nie wyobraża już sobie świata bez Internetu ze względu na korzyści, jakie niesie korzystanie z globalnej sieci. Ale Internet to także zagrożenia i właśnie o nich opowiada niniejszy dokument.

O sytuacjach, w których z pozoru zwykła wiadomość przesłana e-mailem w momencie otwarcia jej przez adresata aktywizuje wirusa, który sieje spustoszenie w komputerze odbiorcy, na przykład umożliwiając logowanie się na jego koncie bankowym, na którym od tego momentu dokonywane są przez komputerowego włamywacza wszelkie możliwe operacje bankowe bez wiedzy właściciela; skutki takich działań są dramatyczne; to wirusy aktywizujące – oczywiście bez wiedzy posiadacza komputera – kamerki internetowe, które od tej chwili non stop przesyłają do sieci obraz rejestrowany przez nie w pomieszczeniu, w którym przebywa niczego nieświadomy właściciel komputera, a którego osobiste, nieraz bardzo intymne, zdjęcia czy filmiki z jego udziałem idą w świat. Nie tylko zatem ważne światowe instytucje czy to rządowe, wojskowe czy finansowe są ofiarami hackerów, ale coraz częściej zwykli, nieświadomi zagrożenia użytkownicy Internetu.