Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży

Od 2006r. Gimnazjum nr 7 im. Konstytucji 3 Maja w Koszalinie współpracuje z niemiecką szkołą INTEGRIERTE GESAMTSCHULE w Bad Oldesloe koło Lubeki, z którą prowadzimy Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży. Dwa razy w roku szkolnym organizujemy spotkania polskiej i niemieckiej młodzieży.

Od dziewięciu lat wyjazdy naszych uczniów do Niemiec i programy wizyty niemieckich partnerów w Koszalinie są dofinansowane przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu POMERANIA ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, co umożliwia wielu uczniom wzięcie udziału w programie wymiany i sprawia, że jest on atrakcyjny dla obu stron.

Co roku w maju lub czerwcu ok. 20 – osobowa grupa naszych uczniów wraz z dwoma opiekunami wyjeżdża do partnerskiej szkoły w Bad Oldesloe w Niemczech. Polscy uczniowie mieszkają przez tydzień u niemieckich rodzin – poznają kulturę, zwyczaje naszych sąsiadów i realia życia codziennego typowej niemieckiej rodziny. Zwiedzają niemiecką szkołę, obserwują i biorą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych. Poznają piękną okolicę, w tym Hamburg z największym niemieckim portem i malowniczą Lubekę słynącą z marcepanów, odwiedzają również park rozrywki Hansapark.

We wrześniu w naszych domach gościmy zapoznanych wcześniej partnerów z Niemiec i przybliżamy im polską kulturę i tradycje. Co roku uczymy ich narodowego tańca poloneza, uczestniczymy we wspólnych lekcjach, zabawach i zajęciach sportowych, odwiedzamy park linowy w Koszalinie i park wodny w Darłówku. Pokazujemy im osobliwości Koszalina i jego piękną okolicę, w tym Mielno, Kołobrzeg i przede wszystkim Trójmiasto.

Udział uczniów w wymianie to wspaniała okazja do doskonalenia swoich umiejętności językowych (angielskich i niemieckich), a także dobra motywacja do nauki języków obcych. Uczniowie wzbogacają się o nowe doświadczenia, przeżywają niezapomniane wrażenia i nawiązują nowe przyjaźnie, starają się pokonać bariery językowe i kulturowe.

XII spotkanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży 2017

List z wymiany polsko – niemieckiej oraz zdjęcia w 2016

XI spotkanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w Gimnazjum nr 7 2016

Spotkanie Polsko-Niemieckiej Młodzieży w Niemczech 2016

Jubileusz polsko-niemieckiej wymiany 2015-2016

10-te spotkanie Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży 2014-2015

Informacja o IX wymianie polsko-niemieckiej 2014-2015r.

rok 2014 w Niemczech

rok 2012-2013 w Polsce i w Niemczech